Núdzový fond

Núdzový fond je bankový účet s peniazmi vyčlenenými na pokrytie veľkých neočakávaných výdavkov. Sú to napríklad návšteva pohotovosti, oprava alebo výmena domácich spotrebičov či hlavné opravy automobilov. A najdrahší zo všetkých je nezamestnanosť.

Prečo potrebujem núdzový fond? Finančná rezerva, ktorú poskytuje fond pre prípad mimoriadnych udalostí, vás môže v čase potreby udržiavať nad vodou, bez toho, aby ste museli spoliehať na kreditné karty alebo vyberať úvery s vysokým úrokom. Toto je obzvlášť dôležité, ak už máte tieto povinnosti. Jedným z prvých krokov v splácaní dlhov, je vymyslieť spôsob, ako sa dlhšie nezadlžovať (ohrthermometer testsieger).

Koľko by som mal ušetriť? Až pol roka výdavkov. Ale odpoveď závisí od vašej finančnej situácie, ale dobrým pravidlom je dostatočné pokrytie životných nákladov na tri až šesť mesiacov. Ak stratíte svoju prácu, napríklad môžete použiť peniaze na zaplatenie potrieb, zatiaľ čo nájdete novú, alebo finančné prostriedky aby mohli doplniť vaše dávky v nezamestnanosti.

Odložte teraz niečo a vytvorte svoj fond v priebehu času. Kam môžem dať svoj pohotovostný fond? Pretože môže dôjsť k núdzovej situácii kedykoľvek, rýchle sprístupnenie je rozhodujúce. Účet by však mal byť oddelený od bankového účtu, ktorý používate denne, takže nemáte tendenciu ponoriť sa do svojich rezerv. Sporiaci účet s vysokým výnosom je dobrým miestom pre vaše peniaze. Je poistený až do výšky 100 000 eur, takže je to bezpečné. Peniaze zarábajú úrok a rýchlo môžete pristupovať k hotovosti v prípade potreby, či už prostredníctvom výberu alebo prevodu finančných prostriedkov.

Ako môžem vybudovať núdzový fond? Nastavte mesačný cieľ úspor. Tým sa dostanete do zvyku pravidelne šetriť a urobíte túto úlohu menej skľučujúcou. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je automatický prevod finančných prostriedkov na váš sporiaci účet vždy, keď dostanete výplatu.

Iným spôsobom je odkladanie drobných. Keď dostanete vydané v 1, 2 alebo 5 centovkách, uložte si ich v pohári doma. Keď sa nádoba naplní, presuňte ju na svoj účet tak, že si ich pôjdete nechať do banky zrátať. Ak nenesiete hotovosť, môžete vyskúšať aplikáciu mobilných úspor, ktorá umožňuje automatické prevody s pravidlami založenými na transakciách, ktoré vykonáte. Upravte svoj bežný účet. Ak vám na konci mesiaca zostanú peniaze, presuňte ich do núdzového fondu.

Ak vám nezostanú žiadne peniaze, znížte náklady. Pozrite sa, ktoré časti vašich mesačných výdavkov môžete znížiť, takže budete mať peniaze, ktoré zostanú na vybudovanie vášho fondu. Niektoré spôsoby, ako ušetriť, zahŕňajú verejnú dopravu, varenie viac jedál doma, úspory zvyškov a vyhýbanie sa malým každodenným nákupom, ako napríklad kúpe kávy či nápoja.

Získajte doplnkový príjem. Ak máte čas a vôľu, získajte druhú prácu alebo predávate nepoužívané veci z domova, aby ste získali viac peňazí pre váš fond. Uložte vrátenie dane. Vrátenú daň dostanete raz za rok v danom čase – a len ak očakávate vrátenie peňazí. Sporenie tejto sumy môže byť jednoduchým spôsobom na zvýšenie vášho núdzového fondu. Keď podáte svoje dane, zvážte vrátenie platby priamo do vášho núdzového účtu. Prípadne môžete upraviť svoj daňový formulár tak, aby ste mali menej peňazí, ktoré musíte odviesť. Potom nasmerujte dodatočné peniaze na váš núdzový fond (fußmassagegerät test).

Posúďte a upravte príspevky. Po niekoľkých mesiacoch sa musíte zoznámiť s tým, koľko si odkladáte, a upraviť, ak potrebujete pridať ďalšie peniaze.