Kreditná karta

Pri nakupovaní si môžeme pomôcť ak nám chýbajú peniaze napr. bankovým produktom a to kreditnou kartou. V prípade kreditky by sme mohli zjednodušene povedať, že platíme cudzími peniazmi. Tieto peniaze, ktoré na nákup použijeme môžeme vrátiť v plnej výške v rámci bezúročného obdobia a vtedy nám banka neurčuje žiadny úrok. Ale existuje tu aj možnosť vrátenia peňazí postupne. V takomto prípade sa rozhodujeme koľko nad rámec z požičanej sumy vrátime. Ak je človek zodpovedný, nemalo by mu takéto požičiavanie peňazí vyrobiť problémy. V rámci bezúročného obdobia si človek od banky vlastne požičiava zadarmo. Rozumné používanie kreditnej karty so sebou prináša aj výhody. Napríklad v podobe odmeňovania, ako je napríklad vrátenie mesačného poplatku za využívanie karty, alebo sú určité percentá z platieb vrátené na účet. S kreditnou kartou môže v prvom rade zaplatiť za tovar a služby v obchodoch, dokonca s nimi môžeme vyberať hotovosť, objednávať tovar cez internet a tiež dobíjať kredit u telefónnych operátorov meilleur tensiometre bras.

Pozor na to kreditná karta, nie je karta debetná. Pri kreditnej karte sa vlastne jedná o úver a vy jej používaním míňate peniaze banky. Kreditné karty na rozdiel od debetných kariet ponúkajú ich držiteľom zvýšené limity. Všetko však závisí od ratingu klienta a tiež od výšky jeho príjmov. Pri debetnej karte zväčša míňate peniaze na Vašom účte. Rozdiel je teda aj v ich úročení. Ako už sme vyššie spomínali pri kreditnej karte existuje tzv. bezúročné obdobie, zväčša aj do 50 dní. Ak sa však dlh nezaplatí načas nabiehajú úroky. Ak kartu vlastníte, ale nepoužívate ju i tak sa ráta do Vašich dlhov. Táto skutočnosť Vám môže spôsobiť problémy pri posudzovaní Vašej inej žiadosti pre prípadný úver. Základom a zásadou by malo byť či je človek schopný skutočne minuté peniaze banky jej aj vrátiť a bezúročne splácať. Sumy na kreditných kartách môžu byť príťažlivé a lákavé avšak nestoja za to ak nám nedokážu spôsobovať radosť, ale len ujmu.

Stručné zhrnutie výhod kreditnej karty. Čiže neplatíte žiadne úroky ak peniaze vrátite v rámci bezúročného obdobia. Neplatíte poplatky pri prevádzke bezhotovostného styku. Výhodou je prístup k úverovému styku a limitu, ktorý môžete kedykoľvek využiť. Doplnkovými službami pri kreditnej karte sú napríklad aj cestovné poistenie, poistenie batožiny, niekedy dokonca prístup do VIP letiskových salónikov, ale tiež poistenie tovaru zakúpeného kreditnou kartou. Samozrejme nič v živote nie je len pozitívne a určite existujú aj nevýhody. Medzi takéto nevýhody kreditnej karty určite patrí vysoký úrok, ak nestihnete úrok vyrovnať v rámci bezúročného obdobia. Ďalším nemenej dôležitým negatívom sú určite vysoké poplatky za výber hotovosti. Rovnako tak musíte platiť za mesačnú správu účtu kreditnej karty, aj keď ju v skutočnosti nevyužívate a kartu iba vlastníte. Takáto kreditná karta ak ju vlastníte, ako sme už spomínali, zhoršuje vybavenie ďalšieho úveru, resp. prístup k ďalším pôžičkám température.

Kreditnú kartu by sme určite neodporúčali na prípadne vyriešenie finančných problémov v rodine. Kreditná karta Vám Váš rodinný rozpočet nevyrovná ani nepomôže vyriešiť. Takýto druh úveru je skôr vhodný pre niekoho, kto si obrazne potrebuje vyhodiť s kopýtka, ale jeho peniaze mu prídu o pár dni, či týždňov neskôr a tak si takto pomôže.