Ako sa hrať s Vašou mačkou?

Väčšina mačiek sa teší interakcii s ich majiteľom a hranie je skvelý spôsob, ako rozvinúť väzbu medzi Vami a Vašim maznáčikom. Hra pre mačiatko, rovnako ako každé iné mladé zviera, je nevyhnutná pre jeho vyspelosť a pre väčšinu dospelých mačiek je to príjemná súčasť domáceho života. Ako mačka nadobúda svoj vek, sa jej pohyblivosť a energia môžu zmierniť, ale jemné hry si môžu užívať aj mačka aj majiteľ – barzi krediti.

Zapojenie majiteľa do hry sa môže pohybovať od jednoduchej hry s loptou až po dôkladný tréning, ktorý zahŕňa aj odmeny počas niekoľkých mesiacov. Veľa bude závisieť od povahy mačky a času, ktorý chcete venovať svojmu domácemu miláčikovi.

Mačky, ktoré nikdy nechodia von, budú potrebovať veľa stimulácie a hry, najmä keď sú mladé, aby sa zabránilo tomu, aby sa znudili. Majiteľ takejto mačky si musí byť vedomý svojej zodpovednosti, aby sa zabezpečilo, že duševné potreby mačky rovnako ako fyzické, sú splnené. Mačka, ktorá má prístup k veľkému vonkajšiemu prostrediu, nájde veľa zábavy aj sama – steny a stromy na lezenie, korisť na lovenie, lístie na prenasledovanie a možno aj inú spoločnosť mačiek.

Mačky sa líšia svojou motiváciou hrať, ale všetky mačky, ak budú mať k dispozícii správnu príležitosť, sa budú hrať a využívať príležitosť, bez ohľadu na vek. Pochopenie konkrétnych rád Vám umožní poskytnúť najlepšie možné príležitosti na hranie. Prijateľnosť hračky pre Vašu mačku bude závisieť od rutín a prirodzených rytmov činnosti. Niektoré náznaky na ideálnu hru môžu byť zjavné v správaní Vašej mačky, vrátane spontánnej hry s objektmi, náhlych skáčucich pohybov, sploštených uší, skrčených a zamrznutých nôh. Posúdenie motivácie Vašej mačky hrať umožňuje prispôsobiť hru tak, aby vyhovovala jej potrebám. Napríklad, vysoká motivácia na hranie sa predpokladá, ak Vaša mačka sa často hrá s objektmi kedykoľvek počas dňa. Zriedka sa chová deštruktívne, čiže netrhá alebo nesnaží sa zožrať hračky a reaguje na stimul, napríklad na rôzne zvuky. Nízka motivácia na hranie nastáva ak sa mačka nepúšťa spontánne do hry s objektmi. Je príjemná len v konkrétnych časoch a okolnostiach a inak je značne agresívna.

Hračky môžu osloviť všetky zmysly mačiek – zrak, sluch, čuch, dotyk a chuť. Pohyb je veľkým podnetom a väčšina hračiek je navrhnutá tak, aby bola aktívnym spôsobom používaná. Môže vytvárať jemný hluk (napríklad zvonček ukrytý v guľke), ale niektoré mačky budú znepokojené väčšími hlukmi. Sušená kvetinová rastlina, ktorá sa nachádza v plastovej hračke má osobitný význam pre slepé mačky a osloví väčšinu. Niektoré hračky mačiek majú rôzne tkaniny, ktoré povzbudzujú mačky, aby si vyskúšali svoje pazúry alebo si pretrepali krk. Každá mačka bude mať konkrétne rada a nerada niektoré typy hračiek. Hračky sa odlišujú textúrou, tvarom, veľkosťou, vôňou, hlukom, umiestneným a interakciou majiteľa.

Stanovenie toho, čo stimuluje Vašu mačku, je založené na pokusoch a omyloch, hoci niektoré bežne dostupné hračky majú väčšinovú príťažlivosť, ako sú tie, ktoré obsahujú vysokokvalitné sušené rastliny alebo ​​hračkárske hračky s perím. Malé predmety na drôte, ktoré sa pohybujú nepravidelne a malé, kožušinové myši sú veľmi obľúbené. Dokonca aj jednoduché hračky, ako napríklad loptička môžu poskytnúť hodiny zábavy a cvičenia. Napríklad, ak máte schody vo svojom dome, hoďte loptu tak, aby Vaša mačka bola povzbudzovaná, aby ju prenasledovala.